80 lat temu w Nowym Targu odsłonięto pomnik Władysława Orkana

Orawa

80 lat temu, dokładnie 8 lipca 1934 roku na Placu Słowackiego w Nowym Targu dokonano odsłonięcia pomnika Władysława Orkana – pisarza i regionalisty, którego jednym z ważniejszych życiowych celów były starania o przyłączenie Spisza i Orawy do Polski.

 

Przechodziliśmy ciężkie czasy srogiej madziaryzacji, groziło nam zupełne wynarodowienie, stracilibyśmy mowę naszych ojców, nasze zwyczaje i obyczaje, stracilibyśmy to co jest nam najświętsze. (…) Nie daliśmy się jednak. Byli ludzie, którzy szczerze umiłowali lud spisko-orawski (…). Do tych krzewicieli ducha narodowego należał przede wszystkim poeta i pieśniarz ludu podhalańskiego Władysław Orkan, syn chłopski, z krwi i kości góral. On to wiedział, że giną dusze polskie, bolało go serce, gdy wszedłszy na „wierch” spojrzał na piękne ziemie Spisza czy też Orawy z jego spokojnym i pracowitym ludem i dlatego przy każdej okazji podnosił, by Spisz i Orawę połączyć z Podhalem  w potężną ojczyznę górali.

 

Specjalne wydanie Gazety Podchalańskiej
8 lipca 1934 r.

– tymi słowami Michał Balara na łamach Gazety Podhalańskiej wzywał mieszkańców Spisza i Orawy do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika Władysława Orkana w Nowym Targu (1934/nr 19). Dalej pisał:

Zbliża się dzień 8 lipca, gdy nastąpi w Nowym Targu odsłonięcie pomnika Władysława Orkana. Uczcijmy ten dzień godnie i honornie. Spisz i Orawa da dowód głębokiej czci dla wielkiego Myśliciela, jeżeli gromadnie weźmie udział w tak doniosłej uroczystości.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.