Augustów

bukowina

bieszczady

solina

kazimierz

dunajec

Augustów – to miasto położone w województwie podlaskim, leżące na równinie Augustowskiej, nad rzeką Nettą. Od południa, północy i wschodu otoczony jest Puszczą Augustowską, należącą do tak zwanych Zielonych Płuc Polski. Pierwszą pisaną wzmiankę o osadzie nad Nettą, która jest znana pochodzi z 1496 roku. Augustów założono w 1550 roku i otrzymał on prawa miejskie nadane przez Zygmunta Augusta 17 maja 1557 roku. W 1824 roku pod kierunkiem Ignacego Prądzyńskiego zaczęto budowę Kanału Augustowskiego, który ukończono w 1839. Z czasem miasto stało się popularnym miejscem wypoczynkowym, jednak w wyniku działań wojennych w czasie I i II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone. Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska (wszystko to dzięki bogatym złożom borowiny i okolicznych źródłach wody mineralnej). W Augustowi dzielnice nie istnieją jako formalne jednostki prawne.

Według rejestru TERYT w Augustowie w 2014 istniało 313 ulic a także 12 integralnych części miasta: Borki, Klonownica, Kolonia Augustowska, Lipowiec, Przewięź, Sajenek, Studzieniczna, Swoboda, Wojciech, Wójtowskie Włóki, Zarzecze, Wypusty. W dokumentach Urzędu Miejskiego wydzielane są także dzielnice i osiedla: Bema, Glinki, Konopnickiej, Limanowskiego , Norwida, Ogrody, Południe, Prądzyńskiego, Przylesie, Rynek Zygmunta Augusta, Silikaty, Ślepsk, Wojska Polskiego. Augustów jest obecnie najważniejszym ośrodkiem turystycznym oraz wypoczynkowym na obszarze Puszczy Augustowskiej. Dzięki bliskiej odległości od jezior Necko, Białego i Sajno, wczasowiczom oferuje korzystanie między innymi z licznych atrakcji związanych z wodą, w tym z toru dla nart wodnych o długości 740 metrów. Ponadto skorzystać również można z kajaków, rejsów katamaranem, statkami żeglugi, nurkowania czy nawet przelotów balonem.

Na wielbicieli pieszych oraz rowerowych wędrówek czekają liczne trasy, w tym osławiony Szlak Papieski. Wyznaczony został na wzór szlaku, który na pokładzie statku pokonał Jan Paweł II w czasie swej wizyty na Ziemiach Augustowskich, a było to dokładnie 9 czerwca 1999 roku. Do najciekawszych atrakcji Augustowa należą: Kanał Augustowski, z trzema śluzami, z których dwie (Przewieź i Swoboda) pochodzą z lat 1826-1827; klasycystyczny kompleks Starej Poczty z 1829 roku; Dom Turysty, budowany w latach 1937-1938, odbudowany po II wojnie światowej;

bazylika mniejsza Najświętszego Serca Pana Jezusa z dwoma wieżami o wysokości 50 metrów;

cmentarz parafialny, którego najstarszy grób pochodzi z 1839 roku.

Tanie noclegi, Noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.