Co zwiedzić można, będąc w Zakopanem

  • Morskie Oko i Czarny Staw Pod Rysami – Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem (powierzchnia – 35 ha) i czwartym, co do głębokości (50,8 m). Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw okolony jest licznymi szczytami: po lewej stronie – Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost – Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), na prawo – strzelisty Mnich, a nieco dalej – stoki Miedzianego. Czarny Staw pod Rysami położony jest w górnej części doliny Rybiego Potoku, tuż ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich (76 m). Otoczony jest górskimi szczytami. Ku brzegom stawu opada bardzo strome urwisko Kazalnicy.
  • Giewont (1895 m n.p.m.) – jest najpopularniejszym szczytem w naszym kraju. Z okazji nadejścia nowego stulecia na szczycie ustawiono żelazny krzyż 17-metrowej wysokości.
  • Nosal (1206 m n.p.m.) – bardzo tłumnie odwiedzany szczyt, znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym.
  • Dolina Chochołowska – największa tatrzańska dolina, leżąca na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Można tu spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi starych szałasów. Wczesną wiosną możemy podziwiać tu masowo kwitnące krokusy.
  • Jaskinia Wysoka (długość – 11660 m, głębokość – 435 m) – położenie otworów znajduje się w Wąwozie Kraków. Jest to bardzo interesująca jaskinia, w niektórych miejscach posiada piękną szatę naciekową. Niestety TPN nie wydaje zezwoleń na wejścia do niej.
  • Jaskinia Raptowicka (długość – 150 m, głębokość – 15 m) – grota jest dość ciekawa, dojście do jaskini kamiennymi schodkami od Pisanej Skały.
  • Jaskinia Mroźna (długość – 571 m, głębokość – 42,5 m) – korytarze pozbawione są niemal zupełnie nacieków. Za wejście pobierana jest opłata.
  • Dolina Jaworzynki – znajduje się na wschód od Kuźnic. Niedaleko jest jaskinia w Magurze. Z doliny możemy podziwiać wspaniały widok na Giewont. Idąc w dół szlakiem schodzimy na piękną polanę Jaworzynkę. Po obu stronach drogi znajdują się wyremontowane szałasy.
  • Jaskinia Miętusia (długość – ok. 10500 m, głębokość – 305 m) – wejście znajduje się na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej. Jest popularnym miejscem uprawiania turystyki jaskiniowej.
  • Jaskinia Czarna (długość – 6000 m, głębokość – 303,5 m) – położenie otworów znajduje się we wschodnim zboczu Kotliny Kościeliskiej. Jaskinia uważana jest za najobszerniejszą w Polsce.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Zimą jest rajem dla narciarzy. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Ze wzniesienia można podziwiać wspaniałą panoramę: Tatr Zachodnich z Czerwonymi Wierchami i Giewontem, Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą. Z Kasprowego Wierchu możemy zejść na Halę Gąsienicową lub na Suchą Przełęcz.
  • Krupówki jest to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie… Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście.
  • Gubałówka (1120 m n.p.m.) – jest niezbyt wysoką górą i dość mocno zalesioną. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wejść na szczyt Gubałówki pieszo, a zjechać krętym torem z wysokości 700 m, na „sankach” lub w środku zamkniętych rur. Zapewne ciekawą atrakcją okaże się przejażdżka kolejką na Gubałówkę, z której będziemy podziwiać rozległą panoramę Tatr. Na targowisku, przy drodze na Gubałówkę możemy zaopatrzyć się w oscypki i ludowe wyroby.
  • Dolina Kościeliska podobno najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich, mierząca 9 km długości. Pod względem powierzchni ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Spodnią częścią doliny płynie Potok Kościeliski, który ukształtował dno doliny. W tym miejscu skupia się najwięcej jaskiń w Tatrach – jest ich ok. 300. W dolinie znajduje się wiele ciekawych form skalnych, które noszą przedziwne nazwy, np. Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie. Najwyższym szczytem doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.).
  • Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich – obydwie doliny są odnogami Doliny Białki. Jest to najbardziej niedostępna część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa – jedne z najładniejszych w Polsce. W Dolinie Pięciu Stawów, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pięć stawów, z których największym jest Wielki Staw. Dolinę otaczają skały granitowe. W rejonie dolin możemy spotkać kozicę i świstaki.
noclegi w Karpaczu, Kielce hotel, Bieszczady noclegi agroturystyka, Darłowo noclegi z widokiem na morze, noclegi Gdynia

Możliwość komentowania jest wyłączona.