Morskie Oko i Czarny Staw Pod Rysami – Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem (powierzchnia – 35 ha) i czwartym, co do głębokości (50,8 m). Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw okolony jest licznymi szczytami: po lewej stronie – Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost – Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), na prawo – strzelisty Mnich, a nieco dalej – stoki Miedzianego. Czarny Staw pod Rysami położony jest w górnej części doliny Rybiego Potoku, tuż ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich (76 m). Otoczony jest górskimi szczytami. Ku brzegom stawu opada bardzo strome urwisko Kazalnicy.
Giewont (1895 m n.p.m.) – jest najpopularniejszym szczytem w naszym kraju. Z okazji nadejścia nowego stulecia na szczycie ustawiono żelazny krzyż 17-metrowej wysokości.
Nosal (1206 m n.p.m.) – bardzo tłumnie odwiedzany szczyt, znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym.
Dolina Chochołowska – największa tatrzańska dolina, leżąca na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Można tu spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi starych szałasów. Wczesną wiosną możemy podziwiać tu masowo kwitnące krokusy.
Jaskinia Wysoka (długość – 11660 m, głębokość – 435 m) – położenie otworów znajduje się w Wąwozie Kraków. Jest to bardzo interesująca jaskinia, w niektórych miejscach posiada piękną szatę naciekową. Niestety TPN nie wydaje zezwoleń na wejścia do niej.
Jaskinia Raptowicka (długość – 150 m, głębokość – 15 m) – grota jest dość ciekawa, dojście do jaskini kamiennymi schodkami od Pisanej Skały.
Jaskinia Mroźna (długość – 571 m, głębokość – 42,5 m) – korytarze pozbawione są niemal zupełnie nacieków. Za wejście pobierana jest opłata.
Dolina Jaworzynki – znajduje się na wschód od Kuźnic. Niedaleko jest jaskinia w Magurze. Z doliny możemy podziwiać wspaniały widok na Giewont. Idąc w dół szlakiem schodzimy na piękną polanę Jaworzynkę. Po obu stronach drogi znajdują się wyremontowane szałasy.
Jaskinia Miętusia (długość – ok. 10500 m, głębokość – 305 m) – wejście znajduje się na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej. Jest popularnym miejscem uprawiania turystyki jaskiniowej.
Jaskinia Czarna (długość – 6000 m, głębokość – 303,5 m) – położenie otworów znajduje się we wschodnim zboczu Kotliny Kościeliskiej. Jaskinia uważana jest za najobszerniejszą w Polsce.
Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Zimą jest rajem dla narciarzy. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Ze wzniesienia można podziwiać wspaniałą panoramę: Tatr Zachodnich z Czerwonymi Wierchami i Giewontem, Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą. Z Kasprowego Wierchu możemy zejść na Halę Gąsienicową lub na Suchą Przełęcz.
Krupówki jest to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie… Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście.
Gubałówka (1120 m n.p.m.) – jest niezbyt wysoką górą i dość mocno zalesioną. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wejść na szczyt Gubałówki pieszo, a zjechać krętym torem z wysokości 700 m, na „sankach” lub w środku zamkniętych rur. Zapewne ciekawą atrakcją okaże się przejażdżka kolejką na Gubałówkę, z której będziemy podziwiać rozległą panoramę Tatr. Na targowisku, przy drodze na Gubałówkę możemy zaopatrzyć się w oscypki i ludowe wyroby.
Dolina Kościeliska podobno najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich, mierząca 9 km długości. Pod względem powierzchni ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Spodnią częścią doliny płynie Potok Kościeliski, który ukształtował dno doliny. W tym miejscu skupia się najwięcej jaskiń w Tatrach – jest ich ok. 300. W dolinie znajduje się wiele ciekawych form skalnych, które noszą przedziwne nazwy, np. Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie. Najwyższym szczytem doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.).
Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich – obydwie doliny są odnogami Doliny Białki. Jest to najbardziej niedostępna część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa – jedne z najładniejszych w Polsce. W Dolinie Pięciu Stawów, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pięć stawów, z których największym jest Wielki Staw. Dolinę otaczają skały granitowe. W rejonie dolin możemy spotkać kozicę i świstaki.