Gliczarów Górny to niewielka wieś usytuowana w gminie Biały Dunajec. Składa się z Jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. W pobliżu znajdują się miejscowości takie jak: Gliczarów Dolny , Biały Dunajec, Poronin i Bukowina Tatrzańska. Początków Gliczarowa należy szukać już w pierwszej połowie XVII wieku. W tym okresie została przeprowadzona na Podhalu akcja kolonizacyjna, którą prowadził starosta Stanisław Witowski. Dzięki temu powstało wiele nowych miejscowości: Witów, Obidową,Dzianisz, Białkę, Bukowinę,Groń, Brzegi, Olczę, Ząb,Poronin, a także Gliczarów. Po II wojnie światowej wieś została administracyjnie podzielona na dwie części: Gliczarów Dolny i Gliczarów Górny. Gliczarów Górny należy do regionu podhalańskiego. Obyczaje i strój są powodem do dumy dla górali .
Tradycyjny ubiór nadal jest nadal nieodłącznym elementem uroczystości kościelnych czy państwowych. Mieszkańcy znani są znani z kultywowania góralskich tradycji. Zachowała się tu gwara podhalańska, zwyczaje i obrzędy, muzyka, taniec, śpiew oraz drewniana architektura ludowa.
Gliczarów Górny cieszy się zainteresowaniem wśród turystów. Fani zimowych sportów mają w Gliczarowie do dyspozycji stok narciarski.„U Steni” w Gliczarowie Górnym:
3 wyciągi o łącznej długości trasy zjazdowej ponad 1000 m. Wyciągi narciarskie są sztucznie zaśnieżane, oświetlone. W Gliczarowie organizowane są również liczne atrakcje saneczkarskie i kuligi.
Gliczarów Górny to znakomita baza noclegowa znajduje się kilkadziesiąt pensjonatów, pokoi gościnnych, kwater, domków do wynajęcia. Gliczarów Górny leży pomiędzy Białym Dunajcem, Poroninem a Bukowiną Tatrzańską.
W Gliczarowie warto zobaczyć
- Kościół Katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim
- Szlak łączący kilkanaście drewnianych rzeźb – kapliczki, krzyże, świątki, wybitnego ludowego twórcy z Gliczarowa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, który żył w XIX wieku.
- Przepiękną panoramę Tatr
- Kaplicę p.w. Św. Jana Chrzciciela w Gliczarowie Dolnym