Kościelisko

Kościelisko leży w Tatrach Zachodnich, ma ok. 9 km długości.Popularna w śród walnych dolin polskiej części Tatr Zachodnich odwiedzana jest w sezonie przez liczną rzesze turystów.W przeszłości Dolina Kościeliska była zajmowała się przemysłem hutniczym. Srebro, miedź i antymon wydobywano tu już od końca piętnastego wieku. Od końca osiemnastego wieku wydobywano głównie rudy żelaza. W Starych Kościeliskich przetwarzano rudę, była kuźnia, chaty robotników, karczma, leśniczówka i kościół dla robotników. To właśnie od kościółka pochodzi nazwa doliny kościeliska. Przez Dolinę Kościeliską, oraz przez Tomanową Przełęcz prowadziła trasa na Słowację, którą podążali kupcy z jucznymi końmi i przemytnicy. Na tych trasach padali ofiarami zbójników, świadczą o tym historyczne przekazy, a także nazwy skał za którymi czatowali zbójnicy: Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicki Stół. Pod koniec osiemnastego wieku zaczeli pojawiać się w niej pierwsi turyści, od 1815 r dolina stała się już dla turystów bardzo popularna i znana – turyści wędrowali nią aż na szczyt Bystrej, by podziwiać wschód słońca oraz piękne widoki. Natchnienie do swoich utworów czerpali tu tacy znani twórcy, jak: Deotyma, Stefan Żeromski, Seweryn Goszczyński,Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Wojciech Gerson, Walery Eljasz-Radzikowskii inni. W leśniczówce zostało utworzone pierwsze schronisko. Jan Gwalbert Pawlikowski badał i opisywał jaskinie. W czasie II wojny światowej w dolinie ukrywał się oddział partyzancki im. Szczorsa, a doliną kurierzy tatrzańscy przeprawiali się za granicę.

Dolina Kościeliska była takż ulubionym miejscem dla poszukiwaczy skarbów, o czym świadczą liczne, pozostawione przez nich znaki na skałach.

Wieś słynie jako letniskowo-wypoczynkowa, okazałe domy wczasowe zaczęły tu masowo powstawać w czasach powojennych. Z osiedla Kiry, nad potokiem Kirowa Woda, przy drodze łączącej Zakopane z Witowem, turyści wyruszają szlakiem w Dolinę Kościeliską.

Gmina Kościelisko to nie tylko trzy wsie podhalańskie, to także część Tatr Zachodnich. Znajdują się tu dwie największe doliny tatrzańskie –Chochołowska (35 km²) i Kościeliska (34 km²).


Możliwość komentowania jest wyłączona.