Można tu zobaczyć fantazyjnie wyrzeźbione skały. Wśród nich wyróżnia się owiany legendą, ogromny Diabli Kamień.
Zobacz także:
Oficjalna strona
Magurskiego Parku Narodowego
Plan podróży
Dodaj do planu podróży
Leży na południu Polski, w Beskidzie Wyspowym, na pograniczu województw podkarpackiego i małopolskiego. Obejmuje unikatowy obszar znajdujący się pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Zachodnimi, w tym przede wszystkim masyw Magury Wątkowskiej. Teren parku porastają gęste lasy, głównie bukowe i sosnowe.
Główną atrakcją parku jest rezerwat przyrody Kornuty, który chroni skupisko fantazyjnie wyrzeźbionych skał zbudowanych z piaskowca. Swój niecodzienny kształt zawdzięczają one wietrzeniu. Wśród skał kryją się liczne jaskinie szczelinowe, w tym najbardziej znana Jaskinia Mroczna, której długość korytarzy sięga 200 metrów.
Atrakcją parku jest też ogromny głaz, zwany Diablim Kamieniem, który znajduje się w miejscowości Krzesławice. Liczy 55 metrów długości i do 25 metrów wysokości. Legenda głosi, że diabeł chciał cisnąć ten głaz w pobliski klasztor cystersów, jednak nie starczyło mu sił i upuścił kamień kilka kilometrów od siedziby zakonników. Na głazie mają się ponoć znajdować wgłębienia po pięciu diabelskich palcach. W pobliżu znajduje się zabytkowa kapliczka i pustelnia, którą do niedawna zamieszkiwał pustelnik z klasztoru w Szczyrzycu.
W parku znaleźć można niemal 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów), w tym tak rzadkie gatunki jak niedźwiedzie, łosie, wilki, żbiki czy salamandry plamiste. Jest to też ważna w skali europejskiej ostoja ptaków, zamieszkiwana m.in. przez bociany czarne, orły przednie i myszołowy.
Magurski Park Narodowy należy do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.