Piramida w Rapie na Mazurach to grobowiec rodziny Farenheit. Właściciele majątku należeli do ludzi wykształconych, podróżując po Europie wprowadzali wiele innowacyjnych rozwiązań w swojej posiadłości. Podobnie jak starożytnych przyciągała ich magia wiecznego „życia po życiu”, dlatego też pragnęli zbudować grobowiec wzorując się na piramidach egipskich. Na początku XIX w., w odległości ok. 5km od pałacu została zbudowana piramida zaprojektowana przez Bartela Thorwaldsena. W grobowcu w 1811r. jako pierwsza została pochowana 3-letnia córeczka Farenheita. Następnie pochowano tam kilku członków rodu budowniczego piramidy Friedricha Heinricha.
Piramida została wybudowana w celu stworzenia warunków sprzyjających mumifikacji ciała.
Naukowo stwierdzono, że wybór miejsca budowy piramidy nie był przypadkowy, gdyż jest to miejsce, jak żadne inne w okolicy, o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. Pozytywne promieniowanie jest wzmacniane w piramidzie przez odpowiedni kształt sklepienia wewnętrznego, podobnie jak w piramidach egipskich, a negatywne działanie energii eliminuje podstawa z kamienia polnego.
Na przestrzeni lat powstało kilka legend opowiadających historię powstania piramidy w Rapie. Jedna z nich głosi, że baron, który wracał z podróży zastał martwymi siedmioro członków swojej rodziny i to właśnie dla nich wybudował grobowiec w kształcie piramidy. Według tej legendy, podczas peregrynacji Friedricha doszło do nieporozumień w rodzinie. Dowiedziawszy się o rychłym powrocie męża, pani Fahrenheid zorganizowała obiad, który miał doprowadzić do pojednania między zwaśnionymi kuzynami. Obiad zakończył się jednak tragicznie, ponieważ wszyscy biesiadnicy zatruli się śmiertelnie grzybami.